Wysiewanie trawnika - kiedy jest najlepszy okres?
Kiedy siać trawę? Przed takim dylematem stają wszyscy Ci, którzy chcą ozdobić otoczenie swojego domu piękną, zieloną murawą. Aby trawnik cieszył oko nie wystarczy tylko go nawadniać. Istotne jest wykonanie poszczególnych jego etapów już w trakcie zakładania. Na sukces wpływa także dobór odpowiedniego terminu. Jak wybrać optymalny czas na wysiew trawy? Podpowiadamy.
Jakie są zasady wysiewania trawnika?
Prace nad nowiutkim trawnikiem wskazane jest rozpocząć od zmierzenia odczynu pH gleby w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niskie pH służyć będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.
Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy powinien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci wytypuj gatunek odporny na tratowanie, inaczej trawę rekreacyjną albo sportową. W przypadku, gdy trawnik ma być jedynie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.
Przed wysianiem trawnika prawidłowo przygotuj podłoże. Usuń wszelkie chwasty występujące w ogrodzie, a potem wyrównaj ziemię. Będzie to pomagało przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać zabierając ze sobą niedawno posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy oraz kompost oraz ubij powstałe podłoże.
Po wysianiu nasionek trawy zajmij się podlewaniem. Rób to z użyciem niewielkiego strumienia wody. Bądź ostrożny, ażeby nie wypłukać nasion. Dodatkowe zraszanie korzystnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.
Na co zwrócić uwagę przy wysiewaniu trawnika?
Powszechne jest sporo błędów, które zaobserwować można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na etapie szykowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.
Innym powszechnym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach widoczne będą puste pola. Zastosuj specjalne urządzenia do wysiewania bądź w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.
Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym wzrostem źdźbeł. Wielu ludzi zaniedbuje ten proces, a efektem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być różne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez jak długi czas w ciągu dnia gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Mając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do konkretnych miejsc w swoim ogrodzie.
Jakie są zasady pielęgnacji trawnika w okresie jesiennym?
Jesienna pielęgnacja trawnika to przede wszystkim takie czynności, które zapewnią murawie bezpieczne przetrwanie do wiosny. Zima to niezwykle wykańczający okres, nie tylko dla kwiatów i krzewów, ale także trawy, która otacza dom. Po zakończeniu okresu letniego należy przede wszystkim usuwać z trawnika wszelkie spadające liście oraz regularnie go kosić.
Pozostawienie liści na okres zimy, spowoduje, że zostaną one przygniecione śniegiem, a to z kolei sprzyja powstaniu tzw. pleśni - dość groźnej choroby, która niszczy zieleń. Aby pozwolić trawnikowi przetrwać zimę w dobrej kondycji, warto przed pierwszymi przymrozkami użyć specjalnego nawozu, który odżywi korzenie i sprawi, że z początkiem nowego sezonu trawa zacznie zdrowo odrastać.