Ranking najciekawszych lektur szkolnych

Ocena
0.00

W przeciwieństwie do ruchomego obrazu, który próbuje wyprzeć słowo pisane, książki  pobudzają wyobraźnię. Dodatkowo czytając wciągającą lekturę, przenosimy się do świata bohaterów, przeżywamy razem z nimi ich emocje, rozterki i perypetie. Bardzo często utożsamiamy się z którąś z postaci. I to jest właśnie magia książek i nic jej tego nie odbierze. Również w szkole, gdzie niejako jesteśmy zmuszeni do czytania, w spisie obowiązkowych lektur, natrafić można na genialne powieści, porywające wiersze czy wielowątkowe dramaty. Czytać warto zawsze i wszędzie. Oto kilka przykładów potwierdzających tę tezę.

Lektury, które warto przeczytać w okresie wczesnoszkolnym

Rewelacyjna, napisana ze  sporą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać i zamiłowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Zapoznanie się z tą lekturą to duża przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To bardzo dobry sposób na zapoznanie się z życiem oraz twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych popularnych wierszy dla najmłodszych.

Lektury szkolne dla klas I-III podstawówki

Naprawdę można się zdziwić, że tak świetnie napisana książka jest szkolną lekturą. To niezmiernie ważne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki rodzimych autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości oraz logicznego myślenia.

O psie, który jeździł koleją – dlaczego Twojego dziecko powinno to przeczytać? 

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka powstała w oparciu o autentyczne zdarzenia. Jest to poruszająca opowieść o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu, jak również o tęsknocie i wyjątkowej więzi, która może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Polecane tytuły dla uczniów klas IV-VI – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednakże realnie ukazuje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe miłości – to wszystko można odnaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy super wieści: to zaledwie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Które z lektur są uwielbiane przez nastolatków?

Przygody Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, oraz jego szkolnych kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, albo zabrać tę książkę na rodzinny wyjazd. Dużo dobrego humoru oraz ciekawych perypetii, wzbogacone przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych oraz starszych. Na pewno jest to lektura, którą czyta się z radością.

Juliusz Słowacki Balladyna – jaki morał płynie z tej lektury?

Może nie jest to dobry wybór na arcyciekawą lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, aby okazało się, że jest to wciągająca książka! Wyobraźmy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o Kirkora osadzoną w dzisiejszych czasach – film na podstawie takiej historii byłby intrygującą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia nadal postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale konflikty bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być napisane w stylu greckiej tragedii. Pozytywnym aspektem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Czy szkolne lektury mogą być ciekawe?

Oscarowy scenariusz, genialna rola Robina Williamsa i zdobywca  wielu nagród, to film „Stowarzyszenie umarłych poetów", na podstawie którego Nancy Kleinbaum napisała powieść. Zarówno książka jak i film zasługują na uznanie, aczkolwiek autorka miała ciut łatwiejsze zadanie, gdyż jej praca jest wtórna i odtwórcza. Niemniej jest to niezwykła historia, która ukazuje, co w życiu jest naprawdę ważne, ale również jaką cenę czasami trzeba za to zapłacić. Jest to opowieść o niekonwencjonalnych metodach nauczania, które jednak pozwalają na odkrycie tożsamości jednostki i uczą umiejętności samodzielnego myślenia i podejmowania własnych decyzji. Dodanie tej pozycji do listy lektur szkolnych, to bardzo mądra i rozsądna decyzja.

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii