Mechanik samochodowy - czy każdy może nim zostać?

Ocena
0.00

Mechanik samochodowy to zawód, który zawsze będzie na czasie, gdyż większość aktywnych zawodowo osób porusza się autami, a więc wymaga stałych ich napraw i przeglądów. W szkolnictwie istnieją specjalne placówki, które przygotowują do zawodu mechanika, a więc dostęp do teoretycznej i praktycznej wiedzy jest bardzo duży. Czy to oznacza, że każdy może zostać mechanikiem? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania zawodu? Z czym mechanicy mierzą się w swoich codziennych obowiązkach? Odpowiadamy.

Jak wygląda droga do zostania mechanikiem samochodowym?

Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym zawodzie jest ukończenie szkoły zawodowej czy też technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję oraz talent w tej dziedzinie odkrywają przykładowo w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest dodatkowo samoukami.

Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać takie naprawy na własną rękę. Dla pracodawcy najistotniejsze są kompetencje. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami to się nie uda. Ten czynnik jest kluczowy.

Jakie czynności wykonuje mechanik?

Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.

Jakie są najczęstsze wyzwania w pracy mechanika?

Ciężar, którym cechują się samochody jak również ich rozmiary, powodują, że to mechanik bardzo często powinien dostosować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tej przyczyny nadzwyczaj często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod pojazdem oraz w kanale warsztatowym lub w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Ile zarabia mechanik samochodowy
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Zdrowy kręgosłup może być niezbędny, aby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są niezwykle ciężkie. Ich instalacja może powodować potrzebę użycia olbrzymiej siły oraz właściwej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, ażeby nic nie przygniotło nam nogi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zawodu mechanika samochodowego?

Zawód mechanika samochodowego, tak samo jak każdy inny fach, przewiduje pewną listę przeciwwskazań, które w mniejszym lub większym stopniu uniemożliwiają podjęcie takiej pracy. Decyzję o predyspozycjach, zwłaszcza tych zdrowotnych, podejmuje lekarz medycyny pracy, do którego powinien udać się potencjalny pracownik warsztatu. 

Istotnym czynnikiem, który utrudnia pracę mechanikowi, są zaburzenia neurologiczne — zawroty głowy, niedowład kończyn, duża wada wzroku oraz zaburzenia fizyczne — skłonność do przepukliny, zwyrodnienie stawów oraz szybkie przemęczanie się, na przykład w wyniku chorób serca czy płuc.

W pracy mechanika przeszkodą może być także astma i wszelkie alergie na smary, oleje, paliwa i lakiery.

 

Kategoria: Motoryzacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
radek83
Radek Wróblewski

Ciekawi mnie bardzo ile zarabia taki mechanik, który nie ma własnego biznesu.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czy zakup samochodu elektrycznego ma sens?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0