Kiedy warto zastosować nawozy ekologiczne?

Ocena
0.00

Oszczędność czasu jest niezwykle istotna w przypadku pracy ogrodniczej. Jeśli mamy wiele roślin pod swoją opieką, ich nawożenie może być łatwiejsze przy użyciu nawozów sztucznych. Są one dostępne w każdym supermarkecie, a więc warto wziąć pod uwagę ich stosowanie, szczególnie że mają one pozytywny wpływ na nasze plony.

Jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, powinno się zastanowić, czy możemy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas sporo wysiłku. Czy przyniesie również większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, ponieważ bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zachwycające.

Z czego składa się gnojówka roślinna i kompost? 

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeżeli stworzyliśmy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj wszelkie resztki organiczne, które wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj wszelkie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po kilku tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, ażeby przemieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i cennym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, ażeby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt uzyskiwany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w procesie fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wkładamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia i ściółkowania.

Poznaj plusy stosowania nawozów naturalnych 

Dzięki stosowaniu nawozów uzupełniamy glebę w kluczowe składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Cenne elementy przenikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, dłużej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw oraz owoców, które są bardziej odporne na nawet mocny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, aby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają wiele cennych mikroelementów, jakich nie znajdziemy w nawozach sztucznych.

Jak wykorzystać nawozy ekologiczne? 

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym rośnie i pobiera inną ilość składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, by każda otrzymała tyle pokarmu, ile wymaga, bowiem nadmiar nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, który powoduje, że roślina wykazuje rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Jeśli zależy Ci na spektakularnych efektach wzrostu roślin, powinieneś wystrzegać się wszelkich błędów w nawożeniu. Jest to między innymi zbyt późne stosowanie nawozu, kiedy zbliżają się zimne dni. Najlepiej zrobić to w lipcu, aby dać roślinom czas na osiągnięcie odpowiedniego rozwoju. Zważaj także na to, jak równomiernie rozmieszczasz preparat. Łatwo jest przeciążyć roślinę w takim stopniu, że przestanie ona pobierać składniki z podłoża.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
wysockileslaw
Lesław Wysocki

Uwielbiam nawozy ekologiczne, bo nieustannie staram się dbać o środowisko.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zdobienie pustych ścian krok po kroku.
Data dodania:
  • 0.00
  • 1