Polubić czytanie! Metody na lepsze zapamiętanie lektury szkolnej!
Program nauczania w szkołach wymaga odpowiedniej wiedzy dzieci z obowiązkowych lektur szkolnych. Nie są one rozchwytywane przez uczniów, bo mają wymagający język, który często nie jest zrozumiały przez dzieci. Tylko z powodu przepytywania nauczyciela na lekcji zapoznają się z ich treścią, ale częstokroć nie są w stanie zapamiętać ich dobrze! Dzisiaj odpowiadamy na pytania – jak polubić czytanie i jak zapamiętać więcej z lektury szkolnej?
Kącik do czytania w domu, który daje ciszę i spokój!
Do czytania nie podchodź z nastawieniem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej drobiazgów oraz będziesz musiał studiować poszczególne rozdziały jeszcze raz, a w najgorszym wypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje letnie, czy we ferie zimowe przygotować sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, ile dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron zdołamy czytać w ciągu jednego dnia.
Obecnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli chcemy mieć jak najlepsze efekty i nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, powinniśmy odłożyć telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i tym sposobem zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeśli tego typu sytuacja się powtarza, wskazane jest zawsze przed czytaniem oznajmić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na później.
Jak wzmocnić zdobytą wiedzę z lektury szkolnej?
Po każdym rozdziale możesz popatrzeć do opracowań lektur z wytłumaczonymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przeszukać biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i pisał.
Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach wydarzenia oraz emocje z nimi powiązane, które sami przeżyli. W związku z tym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci i miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, jakie zostały zignorowane bądź zmienione.
Postaraj się o zrobienie notatek — to pozwoli Ci utrwalić zdobytą wiedzę!
Zakup zeszyt, który trzymaj zawsze pod ręką, gdy masz zamiar wziąć się za czytanie książki. Możesz zapisywać w nim kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Być może przedłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości. Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, gdy coś ci umknie.
Jak jeszcze utrwalić wiadomości zawarte w lekturze szkolnej?
Zapoznanie się z losami bohaterów w lekturze szkolnej wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami dla dziecka. Zamiast tego uczeń ma wiele innych interesujących zajęć. Dlatego należałoby zmienić podejście dziecka do zawartych treści w książkach. Idealnie, jeśli porówna się życie postaci, ich przeżyć, wartości, smutków i radości do życia na przykład dziadków, które było inne w ich czasach. Kiedy to nie da rezultatów, warto pokazać lekturę jako fenomenalne wyzwanie w życiu dziecka!